“En kolayı ölmemek. Ben ölmeyeceğim çünkü. Ben gene eserlerimde var kalacağım, size “Merhaba” diyeceğim. Shakespeare yaşıyor mu, ölüyor mu?” bu sözler, dün 90 yaşında kalp yetmezliğinden aramızdan ayrılan usta fotoğrafçı Ara Güler’e ait. İstanbul’u İstanbul yapan isimdi o, şimdi gerisinde renksiz bir İstanbul bıraktı.

Ara Güler

Sayısız ünlü tarihi isim sığdırdı karelerine; Ismet Inönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali ve Picasso onun siyah beyaz objektifinde an’a hapsoldu. 1953 yılında Henri Cartier Bresson ile tanışması hayatında bir dönüm noktası oldu. Paris Magnum Ajansı’na katıldı ve İngiltere’de yayımlanan “Photography Annual Antalojisi” onu dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak seçti. Aynı yıl ASMP’ye (Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği) tek Türk üye olarak kabul edildi. 962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” ünvanını kazandı.

Renkli İstanbul’u onun ölümsüz karelerinden görmeyi çok özleyeceğiz. Zamansız eserlerinde bizden “Merhaba”sını hiç eksik etmemesi temennisiyle.

Ara Güler’in Gözünden Tarihin En Önemli İsimleri