2016’nın Ağustos ayını hatırlayın. Belçikalı tasarımcı Raf Simons’un Calvin Klein’ın başına geçmesini büyük bir heyecanla karşılamıştık. Simons artistik direktör koltuğuna oturur oturmaz, Calvin Klein’in DNA’sını değiştirmek için kolları sıvadı. Ticari bir perspektiften uzaklaşıp tasarım ve yaratıcılık odaklı bir marka vizyonu oluşturdu. Hem Calvin Klein, hem yüksek moda sektörü için yenilik vaat eden bir başlangıçtı bu.

Calvin Klein

Calvin Klein bu sayede kendisine yüksek moda dünyasında ayrıcalıklı bir yer edinecek ve lüks perakendenin vazgeçilmez markaları arasında yer alacaktı. Şubat 2017’de tanıttığı ilk Calvin Klein koleksiyonuyla marka için yeni bir sayfa açtı, Simons. Tasarımlarıyla tüm farklılıkları ve çeşitlilikleriyle tek bayrak altında birbirinden bağımsız hayat hikayelerinin muhteşem bir kompozisyona dönüşebildiği o meşhur Amerikan rüyasını anlattı. Bu koleksiyon Amerika’ya bir saygı duruşuydu aslında. Moda eleştirmenleri tarafından tam not aldı.

Aradan geçen 2 yılda Calvin Klein bünyesinde yarattığı değişimler Simons’a, The Fashion Awards 2017’de verilen ‘Yılın Uluslararası Tasarımcısı’ gibi prestijli moda ödülleri kazandırdı. Eklektik moda kampanyalarıyla da çokça konuşuldu, kırmızı halı için tasarladığı iddialı kıyafetlerle de. Fakat Simons’un radikal atılımları bünyesinde bulunduğu PVH Grubu için yeterli olmadı ve ünlü tasarımcı Calvin Klein ile yollarını ayırdı. Üstelik sözleşmesinin bitmesine daha 8 ay varken.

Calvin Klein tarafından yapılan açıklama kısa ve öz: “İki taraf da anlaşmalı olarak yollarını ayırdı. Calvin Klein Inc., Simons’un vizyonundan çok daha farklı bir marka stratejisi üzerinde çalışmayı hedefliyor.” 

Calvin Klein

Her ne kadar kapsamlı bir gerekçe sunulmasa da, bu ani ama beklendik ayrılığın nedenini tahmin etmek güç değil. Calvin Klein’ın ticari vizyonundan süratle uzaklaştığını söyleyen PVH Yöneticisi Manny Chirico markanın bir denim markası olmaktan çıktığını ve Simons’un mevcut vizyonuyla eski ticari başarısını sürdürülebilir kılamayacağını düşünüyor. Calvin Klein’ın Şubat 2019’da düzenlenecek New York Moda Haftası’na katılmamayı göze alması ise kağıt üzerinde anlaşmalı görünen bu ayrılığın gergin bir sürecin sonucunda gerçekleştiğinin en açık belgesi.

Chirico’nun haklılık payı tartışılır, resmi verileri henüz bilmiyoruz ama kısa bir yolculuk olmasına rağmen, Simons’un Calvin Klein’a kreatif imzasını attığı kesin.