İngiliz havası daha sıcak bir sezona adım atarken, Sonbahar/Kış 2019-20 trendleri büyük beden siluetler, abartılı tüller ve sürdürülebilir bir gelecek sinyalleri veriyor. Londra Moda Haftası’nın finalini yapan On|Off, bir moda evi değil ama geleceğin moda devlerini destekleyen bir platform. 17 senedir resmi moda haftası takvimi dahilinde olan program, yeni yetişen tasarımcılara defile yapma imkanı veriyor.

J.W. Anderson, Roksanda, Peter Pilotto ve Osman gibi tasarımcıların da kariyerlerinin çıkış noktası olan On|Off, Anna Wintour ve Vivienne Westwood’dan Naomi Campbell ve Cara Delevingne’e uzanan davetli listesiyle modaseverlerle gelecek vaat eden tasarımcıları buluşturuyor. Sonbahar/Kış 2019-20 sezonunun On|Off şovunda yer alan ve mutlaka radarınıza almanız gereken, hızlı yükselişteki altı tasarımcıyı mercek altına aldık.

Colin Horgan

Tasarımları şimdiden Lady Gaga ve Dua Lipagibi isimler tarafından taşınan İrlanda doğumlu modacı, Royal College of Art’tan Brisk koleksiyonu ile mezun olduğundan beri endüstride konuşulan bir isim. Horgan’ın koleksiyonları, erken yaşlardan beri esinlendiği sürreal kadınlarla ilham perileri olan ailesindeki güçlü kadınları yan yana hayal ediyor. Hiper sansasyonel siluetleri vücudu sararken, uzun ve ince şekiller, onun kadınlarını yukarı taşıyor. Bu sezona tehlikeyi çekici bulan bir kadın fikriyle yola çıkan Colin Horgan’ın tasarımları, kıyafetlerin asla geriye bakmadan seni yeni bir kişiliğe dönüştürmesine izin vermekle ilgili. Gecenin karanlığı tarafından ayartılmış ve durmak bilmeyen bir transportasyonda olan bir kadın çizen koleksiyonda, likitimsi plastikler kırmızıyla buluşuyor. Buz mavisi önceki sabah parçaları yerini adrenalini serbest bırakan, emniyet kemeri-vari çizgilere bırakıyor.

IA London

Avangart İngiliz markası IA London’ın kadın ve erkek kıyafetleri ve aksesuarlarından oluşan geniş yelpazesinin tamamı Birleşik Krallık’ta üretiliyor. Kurucusu Cambridge-merkezli tasarımcı ve kreatif direktör Ira Azerov, tasarım sürecine elle çizilmiş dijital seriler yaratarak başlıyor. Bu tabloları andıran çizimler, IA’nın tasarımlarının yüzeyi oluyor. Ira, parçaların formlarını dijital olarak tasarlayarak giyilebilir sanat eserleri yaratıyor. IA London, İlkbahar/Yaz 2018 koleksiyonundan beri alıcıların kendi küratörlüklerini yapabilecekleri ve kendi lokal kitlelerinin ihtiyaçlarına göre şekil verebilecekleri koleksiyonlar hazırlayarak, tüm dünyada yükselişte olan modanın kişiselleştirilmesi trendine öncülük ediyor. Yeni sezonda, cenaze gibi karanlık bir temayı mizah ve modayla ele alan IA, bu önemli gün için tasarlanmış kıyafetler önererek yine zihnimizdeki karanlık köşelere hitap ediyor: Abartmaktan çekinmeyin – ikinci bir şansınız olmayacak. Dudaklarım yeterince dolgun mu, yeterince genç ve seksi görünüyor muyum gibi günümüzün güzellik obsesyonlarına her yaştan modelleri ve taşıdıkları dev dudak aksesuarlarıyla göndermeler yapıyor. Heykel-vari parçalar ve dijital olarak kalın kadifelere ve opak ipeklere basılmış çizimlere, yine moda evinin kendi tasarımı olan ipek tote çantalar, baş örtüleri ve baskılı taytlar eşlik ediyor.

JimmyPaul

Renk, şekil ve kumaşların sınırlarını zorlayan ve bunu ultra yüksek bir sevimlilik anlayışıyla kombinleyen JimmyPaul, kostüm ve modanın arasındaki çizgiyi inceleyen bir marka. Paul geçmiş, günümüz ve gelecekteki popüler kültür referanslarına bakarak, emsalsiz low-brow moda parçaları yaratıyor. Bu parçalar high-art, yüksek-fruktoz moda ifadelerine dönüşüyor. Önceki kollaboratif markası Marryme-JimmyPaul adı altında Rihanna, Ariana Grandeve Paris Hilton gibi isimleri giydirmiş olan tasarımcı, aynı zamanda Lady Gaga ve Kylie Minogue için tur kostümleri de tasarladı. Şimdi başarılarına kendi adı JimmyPaul altında devam ediyor. İlhamını Susam Sokağı’ndan alan koleksiyon, Kurabiye Canavarı, Big Bird ve Elmo gibi karakterleri yeniden yorumladığı sezonda eğlence dozunu yükseltiyor.

Daniel Pascal Tanner

Kendi estetiğini neo-romantik olarak tanımlayan London College of Fashion çıkışlı İngiliz tasarımcı, klasik siluetlere proporsiyonda oyuncu abartılarla modern bir dokunuş vermesiyle ünlü. Tanner, tarihsel moda referanslarına sıkça rastlanılan işlerinde her zaman klasik ve modernin tezatlığını içermeye çalışıyor. Bu tema, Daniel’ın teatral bir çevrede geçen çocukluğuna ve profesyonel dansçı geçmişine bir atıfta bulunur nitelikte. Antik ve modernin bir araya geldiği bir kontrast anlayışı uyandırmak için akışkan kumaşları, biçimlendirilmiş formlar ve geçmişteki tekniklerden ilham almış işlemlerle kombinliyor. Daniel Pascal Tanner’ın el yapımı koleksiyonları, Londra’da tasarlanıp hayata getiriliyor. Bu sezon, ilhamını İngiltere’nin yabancısı olmadığı Fauntleroy takımından alıyor. 19. yüzyıl fotoğraflarında Fauntleroy takımlarının fiyonkları ve fırfırlarıyla süslenmiş çocukların şaşaalı görünümleri, zamanın gerçekliğiyle zıt bir hikaye anlatır. Sanayi devrimi dönemindeki ciddi yoksulluk ve çocuk işcilik problemiyle, dönemin takım elbisesi bir orta sınıf ve soyluluk simgesi haline gelir. Fauntleroy takımı, aileler tarafından zorluk çektiklerini gizlemek için bir dış kalkan gibi kullanılıyordu. Kendilerini korumak için suç ve çetelere dönen genç erkeklerin kıyafetleri kendi incinilebilirliklerini gizlemek için bir siper gibi kullanıyor olmaları Tanner’ın ana ilham kaynağı. Çünkü onun deyimiyle: “Bu, hepimizin kendimizi takdim edeceğimiz kıyafeti seçerken bir nevi yaptığımız bir şey.”

Longshaw Ward

Londra stüdyolarında kadın giyim ve aksesuarları tasarlayan markanın yaratıcıları Kirsty Ward ve David Longshaw, İtalya’da Alberta Ferretti’nin tasarım stüdyosunda çalışırken tanışmış. Central Saint Martins ve Royal College of Art çıkışlı çift İngiltere’ye döndüğünde, her ikisi de kendi isimlerini taşıyan markalar yaratmışlar. Güçlerini birleştirdikleri Longshaw Ward’un DNA’sındaki ana prensip, günümüzün zeki kadınları için detaylı işçiliğe ve güçlü bir estetiğe sahip olan modern parçalar yaratmak. Poppy Delevingne ve Gigi Hadid onaylı markanın her eseri Birleşik Krallık’ta, kaynağı düşünülmüş kumaş ve materyaller kullanılarak yaratılıyor. Yeni koleksiyonunda da pratik olmayan dış giyimi keşfetmeye devam eden Longshaw Ward, geleneksellikten uzak fabrikasyonlu parkalar ve trençkotları, kristal işlemeli Dr. Martens’ler ve çantalarla kombinliyor. Manchester müzesine yapılmış bir ziyaretten esinlenerek yaratılan yaprak böceği işlemeleri ve dış giyimde, tülle yeniden yorumlanan misket limonu rengi de koleksiyonun öne çıkan detayları arasında.

Reshake

Günümüz ve retro arasındaki çizgileri bulanıklaştıran marka, oyuncu ruhlu bir gardırobu olan milenyale seçkin sokak modası parçaları sunuyor. 2013’te Şanghay’da doğan eğlence tutkunu lüks sokak giyim markası Reshake’in, Çin’de 150’nin üzerinde bağımsız mağazası bulunuyor. Esin kaynağı Budizm pasajlarından sokakta satılan yiyeceklere uzanabilen Reshake, bu sezonda 20 görünüm içeren unisex koleksiyonunun ilhamını “West Coast Gangsta” kültürünün derin köklerinden alıyor. Ana hatlarını lokal kültürden, enerjisini ise global bir vizyondan alan koleksiyon, geleneksel Çin zanaati elementlerini modern materyaller ile harmanlıyor. Keşişleri anımsatan dalgalı elbise kolları ve kapüşonlar, mistik dünya ile Çin’in telaşlı hayat tarzını bir araya getiriyor. Spor giyim referansları huni yakalar ve canlı renklerde rüzgarlıklar formunda rol alıyor. Yeni bir çağ için güncellenmiş bomber ceketler ve trençkotlarda da klasik askeri siluetlerden izler bulmak mümkün. Çin işlemeleri, büyük beden puffer’lar ve PVC işçi tulumlarının yanı sıra, Instagram’lık eğlenceli XXL slogan atkıları ve geniş transparan cepler gibi detaylar da markanın imzasını taşıyor.