Tarihler 1973’ü gösterdiğinde -tamir edildikten sonra- yeniden görücüye çıkan taç, Kraliçe’nin tek kızı Prenses Anne tarafından Mark Phillips ile evlenirken takıldı

Kraliçe’nin Safir Tacı (Queen’s Sapphire Tiara)

Strathmore Gülü Tacı (Strathmore Rose Tiara)

Kraliçe Elizabeth’in annesine ailesi tarafından 1923’te düğün hediyesi olarak verildi. Safir ve elmas yaban güllerinin gümüş ve altınla işlemesi ile tasarlanan taçtaki her bir dal, broş olarak da kullanılabilecek şekilde oluşturulmuştur.

Hint monarkı Nizam tarafından Kraliçe Elizabeth’e verilen Cartier imzalı bir düğün hediyesinin sökülmesinin ardından 1973 senesinde son haline kavuşan taç, en son Kraliçe Elizabeth’in 91. yaş gününde boy gösterdi. Elmaslar ve 96 yakuttan yaratılan çiçek motifleri ile işlenen taç, kraliyet koleksiyonunun yeni parçalarından sayılıyor fakat  Ana Kraliçe’nin gözdeleri arasında yer alıyor.

Büyük Düşes Vladimir Tacı (Grand Duchess Vladimir Tiara)

En etkileyici hikayelerden birine sahip olan bu taç Bolin tarafından Rus kraliyetinin başındaki Büyük Düşes Vladimir için tasarlanan; ancak devrim zamanında aile tarafından geride bırakılan taç, bir İngiliz ajanı tarafından kaçırıldı ve İngiliz koleksiyonuna dahil edildi. Tacın en çarpıcı özelliği, elmasla çevrili halkalarına duruma göre inci veya zümrüt damlalar takılabilmesi. Son yıllarda Kraliçe tarafından sıklıkla inci damlaları ile takılan taç, hiçbir sallantılı mücevheri olmaksızın da kusursuz görünüyor.

11