Kraliyet düğünlerin de önem sırasının başlarında gelen kusursuz ihtişamı en ağırbaşlı şekilde takdim etmesidir. Bu takdimin en kıymetli parçalarından biri de kuşkusuz gelinin taktığı taçtır.

Cambridge Aşıklarının Düğümlü Tacı (Cambridge’s Lovers Knot Tiara)

Romantik ismi, biriktirdiği hikayesi ve harikulade güzelliği ile İngiliz kraliyet taçları arasından en çok bilineni, Queen Mary’s Lover’s Knot. Prenses Diana’nın favorisi olması ile koleksiyonun en ikonik parçaları arasında gösterilen tacı Kate Middleton’un da diplomatik görüşmelerde taktığını hatırlarsınız.

Ünlü kraliyet parçalarının aksine bu taç ailenin özel koleksiyonundan ve Kraliçe II. Elizabeth’e ait. Kraliçe Mary tarafından 1913 veya 1914 senesinde büyükannesi Cambridge Düşesi Augusta of Hesse’nin 200 yıllık tacına referansla hazırlatılan taç, 19 kemer ile 19 tanesi sallantılı ve 19 tanesi dikey olmak üzere 38 damla inciden tasarlandı.

Kraliçe tarafından düğününde takılan bu taç, kraliyet koleksiyonunun duygusal ve tarihsel değeri yüksek parçalarından. Kraliçe Victoria’nın Kraliçe Mary’ye verdiği kolyedeki taşlar kullanılarak oluşturulan 47 elmas bardan yaratılan çarpıcı taç, 1936’da geleceğin Anne Kraliçesi’ne devredildi; fakat 1947’deki düğünde yaşanan bir talihsizlik sonrası tacı ön kısmında ayar bozukluğu yaşandı.