Marc Jacobs

1

listemizin ilk sırasında, genellikle çanta, takı ve ayakkabı alanına yoğunlaşan Marc Jacobs markası yer alıyor. Marc Jacobs dünyada en pahalı 10 marka arasında yer almayı başarmıştır. David Beckham’da dahil olmak üzere saatlerini bir çok ünlü satın almıştır.

Versace

2

Gianni Versace tarafından 1978 yılında kurulan Versace, 10 yıl içerisinde dünya markası oldu. Aralarında, Madonna, Elizabeth Hurley, Prenses Diana, Tina Turner gibi ünlü isimler Versace markası en çok kullanan ünlülerin başında gelmektedir. 1997 yılında trajik bir olay yaşandı ve Andrew Cunanan isimli seri katil Gianni Versace’yi öldürdü. O zamandan şimdiye kadar markanın başında kız kardeşi Donetalla Versace yer almaktadır.

Valentino

3

Valentino markasının kadınları kendine aşık etmek için püf noktası olduğuna inanır. Özellikle gece elbiseleri denince akla gelen bir marka olmayı başarmıştır. Modern, zarif ve çekici elbiseler yaparak, elit kadın müşterilerini çekmeği amaçlamışlardır.

Armani

4

Armani Giorgio Armani ve Sergio Galeotti tarafından 1975 yılında kurulmuştur. Giorgio Armani’nin teknelere olan merakı inanılmaz olup, süper yatlarını kendi tasarımlarının da etkisi ile özel olarak ürettiriyorlar.

 Armani Jeans, Armani Exchange, Armani Junior, Armani Casa, Giorgio Armani, Armani Collezioni, Emporio Armani, AJ gibi bir çok alt markası bulunmaktadır. Gözlük, iç giyim, parfüm, çanta gibi bir çok alanda kendini kanıtlamış bir marka olmuştur. !997 yılına gelindiğinde dünyada 2000’e yakın mağazası bulunmaktaydı. Bu rakam bu günlerde 4000’e yaklaşmıştır.

Dolce & Gabanna

5

Dolce&Gabbana İtalyan modacılar Domenico Dolce ve Stefano Gabbana tarafından 1985 yılında Milano, İtalya’da kuruluyor. … Kurucularından Stefano Gabbana, 14 Kasım 1962’te İtalyan modasının başkenti Milano’da doğuyor. Ortağı Domenico Dolce ise 13 Ağustos 1958’te Palermo’da dünyaya geliyor. D&G etiketi görünen ürünleri satın almak için büyük paralar harcanmaktadır. Son derece zarif ve göz alıcı elbiseler yaparak Hollywood’da isim yapmayı başarmışlardır. Son tasarımlarında masal dünyasını yaşatmayı amaçlamıştır.

Gucci

6

Gucci, markası, 1881 de doğan ve bir zanaatkârın oğlu olarak dünyaya gelen Guccio Gucci tarafından kurulmuştur. Gucci, 1906 yılında ‘House of Gucci’ adında bir saraç iye dükkân ını Floransa İtalya’da kurarak günümüz Gucci’sinin temellerini atmıştır. Gucci, 1920’lere gelindiğinde biniciler için çanta üretmeye başlamıştır. Guccio Gucci hayatını kaybettiği 1953 yılına kadar kurduğu markanın yöneticiliğini yapmıştır. İtalya Floransa’da küçük bir dükkân da başlayan macera şu an dünyanın her yerinde devam ediyor.

Chanel

7

Chanel S.A. bilinen adı ile Chanel Fransız moda tasarımcısı Gabrielle Bonheur “Coco” Chanel tarafından 1909-1910 yıllarında Paris’te kurulmuş moda evidir. Yıllar içinde haute couture, parfüm, saat, hazır giyim, çanta ve kozmetik gibi alanlarda uzmanlaşmış ve dünyaca ünlenmiş lüks bir markaya dönüşmüştür. Firmanın kurucusu ve baş desinatörü Coco Chanel 19 Ağustos 1883’te doğmuştur. 20. yüzyılın önemli moda tasarımcılarından olan Coco Chanel’in 2011 yılında Alman Nazi istihbarat örgütü Abwehr’ de “Westminster” kod adlı “Ajan 7124” olarak kayıtlı olduğu ortaya çıkarılmıştır. 10 Ocak 1971’de 30 yıldır yaşadığı Paris Ritz’ deki odasında yatağında ölmüştür. 1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk Ordusu 1980’lere dek onun imzasını taşıyan üniformalar giydi.

Prada

8

Evet. Şeytan Prada giyer. Prada, şeytanın bile aklını çelen, baştan çıkartan bir marka. Bu gücün arkasındaki isim Miuccia Prada. 1978’den bu yana sergilediği moda oyununda her daim başrolde. Yıllarca alkış sesiyle beslenen bu başarılı oyucunun perde arkasındaki, Miuccia’nın dedesinden torununa geçen hikâyesi başarı ağlarıyla örülü. 1992’de Prada’dan bağımsız bir marka olarak yarattığı Miu Miu, hala hayallerini kumaşa dökebileceği en özgür alanı. 60’larda kendi çevresinde ilk hippi olma özelliğini taşıyan Miuccia, geçmişinden gelen özgür rüzgârla emniyetsiz sulara açılmayı çoktan göze almış. Risk tohumlarını hayatının her alanına eken muhteşem kadın, modayı da baştan yarattı demek tam isabet olacaktır.

Dior 

9

 Fransız iş adamı Bernard Arnault tarafından yönetilen bir Avrupa moda şirketidir. Dior, LVMH bünyesinde% 42.36 pay ve% 59.01 oy hakkına sahiptir. 1948 yılında tasarımcısı Christian Dior tarafından kurulan şirket, bugün tanınmış haute-couture (Christian Dior Couture bölümünün altında) konfeksiyon hazır giyim, deri ürünleri, moda aksesuarları, ayakkabı, takı, saatler, parfüm, makyaj ve cilt bakım ürünleri tasarlayıp satıyor Christian Dior etiketi, kadınlara yönelik teklifleri büyük ölçüde korurken, erkekler için Dior Homme bölümünü ve çocuk giyiminde Dior etiketi kullanıyor. Ürünler, dünya çapındaki perakende mağazalarının portföyün de ve çevrimiçi mağazasında satılmaktadır.

Louis Vuitton

10

Louis Vuitton markası, tam adı Louis Vuitton Malletier olan kurucusu tarafından 1854 yılında yaratıldı.

Kadınların modayla oldukça yakından ilgilenmeye başladığı ve kıyafetlerin çok hacimli olması ve geniş yer kaplaması sebebiyle büyük sandıkların gözde olduğu dönemde üretime sandıkla başlayan Louis Vuitton, bugün dünyada hazır giyim, ayakkabı, çanta, saat, takı-mücevher ve aksesuar üretimiyle lüks tüketimin öncü temsilcilerindendir.

1885 yılında ilk mağazasını Londra’da Oxford Caddesi’nde açan Louis Vuitton, 1888 yılında taklit üretimlerin devam etmesi sorununa çözüm bulmak amacıyla “Damier Canvas” desenini oluşturmuş ve “Louis Vuitton” markasını bu desen üzerinden tescil ettirmiştir.

1913’te Paris’in ünlü caddesi Champs-Élysées’de açtığı mağazası, dönemin en büyük seyahat ürünleri mağazası unvanına sahiptir.

Oscar de la Renta

11

Dominik asıllı İspanyol-Amerikalı ünlü moda tasarımcısıdır. Doğum adı Óscar Aristides Ortiz Renta Fiallo; dur. Listesinin zirvesinde adı çok kişi tarafından duyulmayan bir firma yer alıyor. Belki bu markayı bilmiyor olabilirsiniz ancak 1960 yıllarda First Lady Jacqueline Kennedy’i giyindirmeyle bu işe başlamıştır. O günden bu zamana kadar birçok başkan eşlerini, aile fertlerini giydirmiştir. Elbiselerinde cesur ve sofistike izler taşıdığı söylenir. Ünlü tasarımcı 84 yaşında kanser sebebiyle evinde ölmüştür.