Reçine benzeri bir madde olan propolis, çiçek nektarlarından elde edilen balın aksine, arılar tarafından ağaç reçinesinden ve bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından üretiliyor. Yıllar içinde ise wellness dünyasında öyle geniş bir alana yayıldı ki, farklı formlarda karşımıza çıkıyor ve tüketimi konusunda da seçenekler sunuluyor. Suda eriyen versiyonları sayesinde kolayca tüketilmesi de mümkün. Bunun yanı sıra propolis içerikli cilt bakım ürünleri de giderek daha fazla talep görüyor. O zaman faydaları nelermiş onlara göz atalım.

CİLDE FAYDALARI

– Antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliği sayesinde akne tedavisinde de kullanılan propolis, yağ üretimini de kontrol altına alıyor.

– Güneş yanıkları için mükemmel bir seçenek. Zira yanıkları yatıştırıp iyileşme sürecini hızlandırıyor.

– Cilt dokusunu daha pürüzsüz bir hale getirmeye yardımcı oluyor.

– Propolisin bir diğer özelliği de antioksidanlar açısından zengin olması. Böylelikle serbest radikallerle savaşarak hücresel hasarın önlenmesine destek veriyor.

 

VÜCUDA FAYDALARI

– Kanserli hücrelerin çoğalmasını önlüyor ve kansere yakalanma olasılığını azaltıyor.

– Yapılan araştırmalar, propolisin diyabet tedavisinde de yardımcı olabileceğini gösteriyor. Kan şekeri seviyesini ve kolesterolü düşürmeye katkı sağlıyor.

– Propolis ayrıca kemikleri güçlendirip daha sağlıklı olmaları konusunda da önemli bir görev üstleniyor.

– Bağışıklığı kuvvetlendiren bir etkisi olduğu için soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların daha hızlı geçmesini sağlayabiliyor.

Eğer hali hazırda bala veya arılara karşı alerjiniz varsa, propolis içeren ürünler vücudunuzda farklı tepkilere sebep olabilir. Özellikle bu gibi mevcut alerjileri veya astım gibi rahatsızlıkları tetiklememesi adına propolisi tüketmeden önce bir uzmana danışmakta fayda var.